5 inspirujących cytatów z książki Pata Flynna „Gotowi na start”

Dzisiaj zapraszam Was na krótką recenzję książki Pata Flynna „Gotowi na start”. Przede wszystkim chciałam skupić się na inspirujących cytatach, które motywują i mogą być cenne dla aspirujących przedsiębiorców :). No i właśnie. Od razu muszę zaznaczyć do kogo skierowana jest ta książka, bo na pewno nie każdy powinien poświęcać jej czas.

Jeśli interesujesz się książkami biznesowymi, chcesz rozwijać własną pasję czy po prostu rozbudować pozaetatową gałąź dochodu to wyniesiesz z lektury bardzo dużo. Nie jest tak, że bez pomysłu na biznes nie ma co czytać tej książki, bo wiele wskazówek to naprawdę uniwersalne i bardzo stymulujące do działania porady. Natomiast jeżeli myślisz o własnej działalności to ta książka będzie strzałem w dziesiątkę.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Pat Flynn to bardzo znany amerykański przedsiębiorca, bloger, twórca podcastu, kursów online, a także autor książki . Najbardziej kojarzony z Patem jest oczywiście jego podcast „Smart Passive Income”. Mowa w nim  o pasywnym dochodzie uzyskiwanych z biznesu online i zarabianiu na pasji. Ja usłyszałam o nim po raz pierwszy w podcaście Michała Szafrańskiego, który często odwoływał się do tego jak Pat rozwinął swój biznes oraz do jego wartości. Michał pokazuje Pata jako autorytet wśród amerykańskich guru biznesu i nazywa go nawet ojcem chrzestnym swojego bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. Odcinki Michała z Patem są dostępne poniżej:

Pat Flynn -od bezrobotnego do blogera żyjącego ze swojej pasji.

Jak przetestować swój pomysł na biznes, żeby nie zmarnować czasu i pieniędzy[/dropshadowbox]

Moja recenzja

Ta książka ma pomóc sprawdzić czy jesteśmy „gotowi na start” z naszym biznesem. Jeżeli mamy jakiś pomysł, a ciągle się wahamy to lektura może się okazać bardzo pomocna. Ja bardzo się cieszę, że ją przeczytałam, dla mnie była bardzo ciekawa, mądra, stuprocentowo przydatna i przyjemna w odbiorze. Historia drogi jaką przeszedł Pat jest bardzo inspirująca i do niej także książka często się odnosi. Bardzo dużo jest też casów innych przedsiębiorców i chyba to odpowiada mi najbardziej. Ponadto książka zawiera ćwiczenia stymulujące do uzyskania odpowiedzi na kluczowe pytanie – czy biznes się sprawdzi i rozwinie w dochodową działalność. Pat zachęca między innymi do wypisania dobrych i złych stron konkretnej pracy jaką wykonywaliśmy w swoim życiu oraz najlepszego momentu w danej pracy. Biorąc na tapetę 3 ostatnie prace możemy znaleźć już pewnie jakieś punkty wspólne, które pomogą nam dojść do fajnych wniosków. Możemy na przykład uświadomić sobie, że nigdy nie lubiliśmy bezowocnych spotkań, więc nasz biznes nie będzie satysfakcjonujący jeśli kluczową aktywnością znowu będą marne spotkania.

Pod względem merytorycznym książka jest naprawdę świetna! Nie przeczytamy tu oczywiście o procedurach zakładania biznesu, ale dowiemy się wszystkiego czego potrzebujemy do wyklarowania swojej wizji działalności na własny rachunek.

Przejdźmy do cytatów :), a książkę polecam kupić poniżej.

5 inspirujących cytatów z książki „Gotowi na start”

„Strach i zwątpienie często poprzedzają jedne z najlepszych momentów w życiu, a to, co właśnie czujesz w samym środku swojej podróży w roli przedsiębiorcy, jest dokładnie takim momentem.”

To co jest fajne i inspirujące to fakt, że Pat zachęca żeby zacząć, mierzyć wysoko i spełniać marzenia, a z drugiej strony daje do myślenia zadając pytania i stawiając czytelnika w obliczu praktycznych ćwiczeń. Podkreśla jak ważna jest faza researchu z obu stron. To znaczy – z jednej strony sprawdzamy rynek, szukamy potencjalnych klientów, ale z drugiej zastanawiamy się czy to co sobie wymyśliliśmy na pewno jest spełnieniem naszych marzeń.

„Ostatecznie wszystko sprowadza się do Ciebie. Jeśli naprawdę czegoś chcesz i jesteś przygotowany na ciężką pracę, życie, którego pragniesz jest w twoim zasięgu.”

Ciężka praca popłaca i o tym również przekonamy się czytając tę książkę. Pat jednak nie jest przedsiębiorcą odrealnionym, skupionym tylko na wzroście biznesu i pieniądzach. To człowiek dla którego liczy się rodzina i równowaga pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym i odpoczynkiem. Kreuje swój biznes w taki sposób, żeby móc pogodzić wszystkie sfery życia i spełniać się także w podstawowych rolach społecznych – męża i ojca.

„Kiedy dzielisz się z kimś czymś wartościowym, a zwłaszcza kiedy druga osoba osiąga dzięki temu jakąś korzyść, w większości przypadków możesz spodziewać się rewanżu.”

Warto stawiać na jakość. Mniej więcej tyle ma na myśli Pat i sam jest tego żywym przykładem. Co raz więcej twórców i przedsiębiorców dba o to, żeby, mówiąc w skrócie, nie sprzedawać bubli. Jeśli chcemy coś robić na własny rachunek i się pod czymś podpisywać to musimy robić to naprawdę dobrze i myśleć o potrzebach osób, które mają nam zapłacić.

„Logotypy, strony internetowe, media społecznościowe…to wszystko jest naprawdę istotne, ale dopiero w momencie, gdy masz już w pełni rozwinięty pomysł na biznes.”

To jest prawdziwa pułapka. Chyba większość osób najpierw myśli o logo i wizualnych aspektach marki, a dopiero później wylicza potencjalny dochód.

„Skargi i zażalenia to jedne z najbardziej przydatnych form językowych, które pozwalają lepiej poznać klientów.”

Bardzo ciekawe jest takie spojrzenie na negatywne opinie innych osób. Dużo łatwiej przyjmować krytykę z takim podejściem. W rzeczywistości to dzięki negatywnym komentarzom można coś zauważyć. Zmiana w porę jest przecież lepsza niż przeoczenie potrzeby zmiany.


Jeśli lubicie książki biznesowe to polecam Wam wpis 50 książek, które warto przeczytać pracując na swoim. Szukając ciekawych książek możecie też zajrzeć do innych moich wpisów:

8 inspirujących książek, które polecam

Książki 2018 #1