Weekend w Rzymie – 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Weekend w Rzymie był spełnieniem jednego z moich podróżniczych marzeń. W grudniu zeszłego roku dość spontanicznie zdecydowaliśmy się na weekend w Wiecznym Mieście. Choć nie każdego może przekonywać podróżowanie w takim miesiącu to ja Wam szczerze polecam wybrać się do Wiecznego Miasta właśnie wtedy. Turystów jest dużo mniej, a i tak kolejek do głównych atrakcji nie brakuje :). Nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak to musi wyglądać wiosną i latem :). Tym wpisem zachęcam Was więc do kupienia biletu właśnie teraz!

Będąc w Rzymie przekonaliśmy się, że jest to miasto pełne skrajności. Dostojne zabytki z wszystkich epok i mroczne zaułki, ład, porządek i bałagan jednocześnie. Magiczna atmosfera, fascynujący romantyzm, a do tego wspaniała kuchnia i oryginalne osobowości Włochów. Nie da się wybrać tam raz i nie wrócić :).

Zapraszam Was na fotorelację z 15 miejscami, które na pewno zdążycie (i musicie) zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Rzymu. Jednocześnie przeglądanie tych zdjęć i wracanie wspomnieniami do tych chwil to dla mnie ogromna radość w deszczowe listopadowe wieczory :). Nie siliłam się na pełny i praktyczny przewodnik, bo w internecie jest już ich zatrzęsienie. Miło mi będzie rozbudzić w Was tylko chęć zwiedzenia Rzymu jeszcze w tym roku :).

Warto mieć pod ręką listę 15 must-see, bo liczba atrakcji w Rzymie może przytłoczyć. Z drugiej strony warto dać się ponieść rzymskim uliczkom, aby trafić na coś niesamowitego :).

1. Koloseum

Wizytówka Wiecznego Miasta, wiadomo, że nikt nie wyjedzie bez fotki z Koloseum w tle :). Jako największy rzymski amfiteatr naprawdę robi wrażenie. Jest świetnie zachowany, chociaż został wzniesiony w 72 r. n.e.

2. Forum Romanum

Forum Romanum było największym i najważniejszym placem w starożytnym Rzymie. Możemy podziwiać je przechodząc od Koloseum do Placu Weneckiego, a jeśli chcemy dostać się do środka i zobaczyć wszystkie pozostałości forum to musimy kupić bilet, który gwarantuje jednocześnie wstęp do Koloseum i na Palatyn.

3. Fontanna di Trevi

Piękna, monumentalna fontanna z charakterystycznymi dla rzymskich fontann dynamicznymi posągami. Będąc tutaj można wrzucić monetę i zagwarantować sobie powrót do Wiecznego Miasta :). Dla mnie to chyba najbardziej romantyczne miejsce w Rzymie :).

4. Panteon

Panteon powstał jako świątynia poświęcona wszystkim bogom (łac. pan-wszystko, teos– bóg), a dzisiaj jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Trudno uwierzyć, że stoi tu już prawie 2000 lat! Wejście do środka jest darmowe, a wnętrze z kopułą, która przedstawia gwiezdne sklepienie wygląda niesamowicie. Jedynym źródłem światła jest otwór w dachu symbolizujący słońce, co daje bardzo atrakcyjne wrażenia wizualne.

5. Ołtarz Ojczyzny

Bardzo charakterystyczny, monumentalny pomnik poświęcony pierwszemu królowi zjednoczonych Włoch. Okazałe schody wiodą do Grobu Nieznanego Żołnierza na którym płonie symboliczny wieczny ogień. Na środku stoi statua przedstawiająca właśnie Wiktora Emanuela II na koniu, a dwie wieże, które przypominają antyczne świątynie mają na swych szczytach rydwany ze skrzydlatymi postaciami, symbolizującymi zjednoczenie i wolność. Te szczegóły, biel budowli i jej wielkość zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Najbardziej zachwyciły mnie jednak widoki z tarasu – piękny widok na cały plac Wenecki, Koloseum, Forum Romanum. Zdecydowanie warto wdrapać się po tych schodach :). Natomiast wjeżdżając windą na jedną z wież ujrzymy panoramę całego Rzymu.

6. Plac Wenecki

Plac Wenecki z renesansowym Pałacem Weneckim prezentują się wspaniale właśnie z ołtarza Ojczyzny. Do Pałacu włączona jest Bazylika św. Marka.

7. Schody hiszpańskie

Miejsce znane wszystkim wielbicielom filmu „Rzymskie wakacje” :). Mają 138 stopni, są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie, słyną również z corocznych pokazów mody. Nazwa schodów i placu wzięła się stąd, że obok znajduje się ambasada Hiszpanii. Nad schodami góruje kościół Świętej Trójcy. Jeśli zdecydujemy się wspiąć po schodach i stanąć przed kościołem to zobaczymy kolejną wspaniałą panoramę Rzymu.

8.Campo di Fiori

Idąc na południe od placu Navona dochodzi się do Campo di’ Fiori. Nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu to „plac kwiatowy”. Jeśli nie chcecie nic kupić to warto chociaż zerknąć na statuę, która upamiętnia śmierć Giordana Bruna, który został tam spalony.

9. Piazza Navona

Plac Navona jest barokowym skarbem Rzymu. Najważniejsze zabytki na które warto zwrócić uwagę to pałac Pamphilj, kościół Sant’Agnese in Agone oraz Fontanna Czterech Rzek. Symbolizuje ona Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata. Będąc tam właśnie w grudniu natraficie na ogromną zabytkową karuzelę i bożonarodzeniowy jarmark.

10. Zatybrze

To zdecydowanie warta odwiedzenia dzielnica Rzymu. Po włosku jej nazwa brzmi pięknie – Travestere. Tutaj poczujemy specyficzną atmosferę, w szczególności wieczorem, kiedy będziemy przechadzać się krętymi, klimatycznymi uliczkami (co chwila się gubiliśmy, chociaż mieliśmy mapę!) mijając tradycyjne włoskie ristorante, place pełne ludzi i ulicznych artystów. Może uda Wam się nie pobłądzić i trafić na Piazza di S. Maria in Trastevere z jednym z najstarszych kościołów w Rzymie–  Basilica di Santa Maria in Trastevere i fontanną z XVIII. Na Zatybrzu warto zajrzeć też do restauracji Carlo Menta, ale o tym w następnym rzymskim wpisie :).

11. Plac św. Piotra

Watykan to powierzchniowo najmniejsze państwo świata, enklawa w Rzymie i choć niektórym zwiedzanie samego Rzymu może wystarczyć to ja jednak zachęcam, żeby pokusić się i wsiąść w metro  w kierunku Watykanu. Plac św. Piotra to największy plac na świecie, który pomieści 350 tys. osób. Otoczony kolumnadą z rzeźbami 140 świętych wygląda majestatycznie i doskonale. W grudniu mieliśmy to szczęście, że na placu stała również choinka i przepiękna szopka :).

12. Bazylika św. Piotra

Do Bazyliki wejdziemy za darmo, jednak trzeba najpierw odczekać swoje w kolejce. Wnętrze kościoła kryje w sobie tyle skarbów, że nie sposób z tego zrezygnować. Jeśli nie mamy całego dnia na Watykan to w Bazylice na pewno należy zwrócić uwagę na Pietę Michała Anioła, grób św. Piotra, tron niesiony przez postacie Ojców Kościoła, kopułę ozdobiona mozaikami z postaciami ewangelistów, rzeźbę św. Weroniki, Groty Watykańskie i grób Jana Pawła II. Po wyjściu z bazyliki warto zapłacić kilka euro, żeby wejść na kopułę i zobaczyć wspaniałą panoramę Rzymu. Marzyłam o tym, żeby ujrzeć ten widok na żywo i jestem niezmiernie szczęśliwa, że to marzenie się spełniło.

13. Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie to największa na świecie kolekcja sztuki starożytnego Rzymu, którą zgromadzili kolejni papieże. Ja się zachwyciłam i zdecydowanie polecam nawet jeśli będziecie w Rzymie tylko na weekend. Nie da się zobaczyć wszystkich kolekcji w jeden dzień, ale i tak warto. W Muzeach można zobaczyć m.in. zbiory sztuki greckiej i rzymskiej, Pinakotekę z cennymi obrazami największych artystów renesansu i baroku, niesamowitą Galerię Map, Galerię Arrasów i oczywiście Kaplicę Sykstyńską. Polecam zarezerwować i kupić bilety online, żeby nie tracić czasu w kolejce. To chyba mój ulubiony punkt na naszej trasie!

14. Zamek św.Anioła

Kiedy już jesteśmy w Watykanie to musimy także w drodze powrotnej chociaż na chwilę zajrzeć na Zamek św. Anioła i dochodzący do niego słynny most św. Anioła. Wystarczy przejść z placu św. Piotra Via di Conciliazione, która prosto nas tutaj zaprowadzi. Obecnie mieści się tu muzeum wojska, ale kiedyś zamek pełnił funkcję więzienia, był także siedzibą papieży. Romantyczny widok to mało powiedziane, zapiera dech w piersiach, tym bardziej, że mamy stąd widok także na Watykan :).

15. Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Santa Maria Maggiore czyli Matki Boskiej Większej to jedna z czterech bazylik większych, obok Świętego Jana na Lateranie, Świętego Pawła za Murami i Bazylika Świętego Piotra, objętych przywilejem eksterytorialności. Obiekt pochodzi z V w. Wnętrze bazyliki pełne jest marmurów. Uwagę zwracają również mozaiki z V w., które przedstawiają sceny biblijne.

Informacje praktyczne

Mam nadzieję, że nabraliście ochoty na nawet krótki weekendowy wypad do Rzymu, dlatego podrzucam kilka praktycznych informacji odnośnie naszego wyjazdu.

Nocleg – znaleźliśmy na Airbnb i zapłaciliśmy 491,97 zł za dwuosobowy pokój na 3 noce

Lot – bilet w dwie strony dla jednej osoby Wizz airem kupiony z miesięcznym wyprzedzeniem kosztował rok temu 298 zł

Jak zwiedzać -najbardziej znane miejsca w Rzymie, które wymieniłam powyżej można przejść piechotą, jedynie do Watykanu wybraliśmy się metrem, a bilet kosztował bodajże 1,5 euro.

Warto wiedzieć – do rachunku w restauracji zawsze doliczane jest coperto (wł. nakrycie), chodzi o koszt zajęcia miejsca przy stole, da się tego uniknąć tylko jeśli weźmiemy kawę czy panini na wynos

Niebawem zapraszam Was na apetyczny wpis, w którym pokaże co jadłam w Rzymie :).

W.