Filmowe inspiracje – 12 poleceń
Zapraszam na filmowe inspiracje w których zamierzam podzielić się z Wami filmami obejrzanymi pod koniec 2017 i w 2018 roku. Ja bardzo lubię takie wpisy i filmowe polecenia na innych blogach, dlatego postanowiłam robić je czasami także u siebie. Mam nadzieję, że wyhaczycie jakiś fajny film do obejrzenia w święta :).
1.Alibi (2017)
Komedia
Jeśli szukacie naprawdę zabawnej komedii to „Alibi.com” trafia w punkt. Dostaniecie porządną dawkę śmiechu. Główny bohater grany przez Philippe Lacheau prowadzi firmę, które pomaga swoim klientom w znajdowaniu alibi dla bliskich na czas kiedy mówiąc kolokwialnie zaliczają skoki w bok. Prowadzenie biznesu staje się problematyczne kiedy okazuje się, że nowa dziewczyna właściciela Alibi.com nie cierpi kłamstwa, a jej ojciec korzysta z jej usług i zdradza matkę. To wszystko powoduje, że kłamstwa się nawarstwiają i w napięciu (rozluźnianym co chwila przez śmiech) czekamy aż domino runie i wszystko wyjdzie na jaw.
2.Boska Florence (2016)
Komedia, Dramat, Biograficzny
Ciekawa historia i niezwykła obsada aktorska są gwarancją tego, że film przypadnie wam do gustu. Meryl Streep wcieliła się w rolę Florence Jenkins zwanej jako „najgorsza śpiewaczka świata”. Towarzyszy jej Hugh Grant i Simon Helberg, którego na pewno znacie z serialu „Teoria Wielkiego Podrywu”. Na ekranie zobaczymy, a przede wszystkim usłyszymy brak talentu tytułowej Florence. Piszczące arie w wykonaniu Meryl Streep to mistrzostwo. Historia śpiewaczki jest prawdziwa, choć trudno uwierzyć w to, że da się nagrywać płyty, występować na Broadwayu i czuć się uwielbianą i utalentowaną tylko za sprawą sporej fortuny i zabiegów menadżera. Nieprawdopodobna historia, koniecznie zobaczcie!
3.Twój Vincent (2017)
Animacja, Dramat, Kryminał
O tym filmie na pewno słyszeliście, ale jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się go zobaczyć to naprawdę sporo tracicie. Ta polsko-brytyjska produkcja, którą wyreżyserowała Dorota Kobiela i Hugh Welchman jest naszą dumą i została doceniona na świecie nominacją do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Nie jest to zwykła animacja, a pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Aż nie chce się wierzyć, że każda klatka filmu, a było ich 65 000, została ręcznie namalowana przez jednego z 125 zawodowych malarzy z całego świata. Pomijając odbiór filmu z tych względów, historia jest równie ciekawa. Bardzo mnie cieszy, że mogłam dowiedzieć się czegoś o życiu tak wielkiego artysty jakim był Vincent Van Gogh. Przedstawienie jej w formie kryminalnej też było super pomysłem. Fenomen!
4.Morderstwo w Orient Expresie (2017)
Kryminał
Kultową książkę Agathy Christie na której podstawie powstało „Morderstwo w Orient Expresie” przeczytałam 2 razy. Jestem ogromną fanką autorki i postaci Herculesa Poirota. W filmie w tę rolę wcielił się Keeneth Brangh. W postaci Poirota czegoś mi brakowało, nie do końca było to moje wyobrażenie tego znanego z ogromnego intelektu i dziwactw detektywa. Film jednak jest moim zdaniem udaną produkcją. Tak genialnej fabuły nie da się zepsuć. Detektyw Poirot po udanym śledztwie w Azji wraca do Europy osławionym pociągiem Orient Express. Podczas tej podróży w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Poirot zaczyna niełatwe dochodzenie, winny śmierci znajduje się w pociągu. Żaden z pasażerów nie przyznaje się do zbrodni i wszyscy mają wiele do ukrycia, kto z nich kłamie? Johnny Depp występujący jako milioner, Penelope Cruz jako misjonarka, czy może ktoś inny z plejady gwiazd obecnych w pociągu? Napięcia Wam nie zabraknie, a jeśli nie czytaliście książki to zakończenie bardzo Was zaskoczy!
5.Facet na miarę (2016)
Komedia romantyczna
Kolejny raz francuska komedia romantyczna mnie nie zawiodła. Chociaż moją ulubioną do tej pory jest nadal „Miłość aż po ślub” to „Facet na miarę” to równie zabawny, uroczy i pozytywny film. Świetni i znani aktorzy francuskiego kina Virginie Efira (Diane) i Jean Dujardin (Alexandre) występują jako młoda prawnicza z Paryża i wzięty architekt. Między obojgiem zaczyna iskrzyć już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, a pierwsza randka została zaplanowana jako spektakularna niespodzianka w postaci skoku ze spadochronem. Jest tylko jeden problem…bardzo niski wzrost Aleksandre, który przy długonogiej piękności jaką jest Diane jest jeszcze bardziej wyeksponowany. Nie mam pojęcia w jaki sposób nagrano lub zmontowano ten film, bo aktor grający niziołka nie jest wcale tak niski :). W każdym razie warto zobaczyć walkę tych dwojga ze stereotypami i uprzedzeniami, a także krytycznymi spojrzeniami otoczenia, a przy okazji ogrzać się ciepłem tej uroczej komedii.
6.Square (2017)
Komedia
„The Square” to na pewno film oryginalny, inny od filmów, które oglądam zazwyczaj, ale też być może pierwszy raz oglądałam film szwedzkiego reżysera. Jest niedookreślony gatunkowo, można go zaszufladkować jako dramat z elementami komedii. Uważam, że warto go obejrzeć, bo to dobry film, jednak muszę też ostrzec, że momentami seans dłużył mi się, a wątki wydawały zbyt monotonne. Sama fabuła to historia rozwiedzionego dyrektora muzeum sztuki nowoczesnej, który przygotowuje się do premiery instalacji artystycznej. Historia została wykorzystana do zaprezentowania współczesnego społeczeństwa i jego wątpliwej moralności. Dużo tu pewnie przerysowania i nieco surrealistycznych elementów, ale równie sporo jest momentów w których można się uśmiechnąć. Polecam obejrzeć zwiastun, powinien Was zachęcić :), film był także nominowany do Oscara i zgarnął Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.
7.Pokój (2015)
Dramat
„Pokój” to film o którym na pewno słyszeliście, a i pewnie oglądaliście. Był nominowany do Oscara, którego zdobyła grająca główną rolę Brie Larson. Jeśli jednak jeszcze go nie widzieliście to koniecznie nadróbcie. Ja widziałam go dopiero niedawno i przyznam, że nie pamiętam, żeby jakiś film wcześniej aż tak mnie wciągnął, że z niecierpliwością czekałam na rozwój wydarzeń.
Film przedstawia niezwykłą historię pięcioletniego Jacka i jego mamy, którzy są więzieni przez człowieka nazywanego Dużym Nickiem. Chłopiec nie ma pojęcia, że istnieje cokolwiek poza pokojem, tutaj od urodzenia mieści się cały jego świat. Pewnego dnia młoda matka postanawia spróbować ucieczki, jednak plan jest bardzo ryzykowny. Z czasem okazuje się także, że najtrudniejsze będzie odnalezienie się w rzeczywistości poza pokojem. Wyciskacz łez, ale tak wspaniały, że nie można go pominąć!
8.Pomniejszenie (2018)
Komedia, Dramat, Sci-Fi
https://www.youtube.com/watch?v=-VNFcOYu7qM
Bardzo ciekawy film poruszający wiele ważnych tematów – od ambicji i rozterek egzystencjalnych współczesnego człowieka, pragnienia luksusu po rozważania o dalszym losie Ziemi. Na ekranie widzimy coś nieprawdopodobnego – norwescy badacze zmniejszają ludzi do miniaturowych rozmiarów po to by Ci mogli osiedlić się na specjalnym osiedlu dla malutkich i wieść luksusowe życie na jakie nie byłoby ich stać gdyby pozostali w swoim ludzkim rozmiarze. Okazuje się jednak, że genialny plan zwalczania nierówności i biedy w ten sposób ma wiele wad, a o tym na własnej skórze przekona się główny bohater Paul Safranek. W rolę tę wciela się Matt Damon. Przyglądając się temu co spotyka go w świecie malutkich zobaczymy jego relację z uciekinierką z Witnamu (cudowna rola Hong Chau!), która sprząta zarabiając na życie u bogatego i rozrywkowego sąsiada Paula. Oboje troszkę namieszają w jego życiu, ale nie zdradzam więcej. Film zawiera odpowiednią dozę wzruszeń, humoru i scen, które skłaniają do refleksji.
9.Podatek od miłości (2018)
Komedia romantyczna
Na początek ustalmy – komedie romantyczne rządzą się swoimi prawami i nie można narzekać, że królują tu tylko miłość i relacje damsko-męskie. „Podatek od miłości” to przewidywalna, ale bardzo przyjemna w odbiorze historia. Nie nazwałabym tego filmu banalną komedyjką pełną żenady. Momentów do śmiechu i zwrotów akcji jest tu sporo. Grzegorz Damięcki genialnie wcielił się w rolę „oszusta podatkowego”, a Aleksandra Domańska w ścigającą go urzędniczkę. Uwielbiam też rolę Romy Gąsiorowskiej w tym filmie. Aktorzy się spisali, a scenariusz to coś więcej niż miłość, świetnie pokazuje m.in. życie warszawskich słoików, którzy robią karierę kosztem relacji.
10.Czas mroku (2018)
Dramat historyczny, biograficzny
https://www.youtube.com/watch?v=wYSfrTkftnQ
Uwielbiam filmy historyczne zrobione w taki sposób i chyba muszę oglądać je częściej skoro trafiają się takie perełki. Film prezentuje postać Winstona Churchilla, który został premierem podczas II wojny światowej i w związku z tym musiał podejmować decyzje polityczne, które wpłynęły na losy kraju i świata. Gary Oldman przeszedł nieprawdopodobną metamorfozę postarzającą, która pozwoliła mu jeszcze lepiej wcielić się w tę rolę. Postać brytyjskiego premiera już od czasów lekcji historii bardzo mnie intrygowała, a teraz mogłam sobie odświeżyć bieg wydarzeń z 1940 roku, kiedy atak nazistów na Wielką Brytanię wydawał się nieunikniony. Churchill widząc jak Hitler podbija Europę musi zdecydować czy stanąć z nim do walki czy negocjować. Moim zdaniem genialny film i wspaniała kreacja aktorska!
11.Lady Bird (2018)
Komedia, Dramat
W dwóch słowach określiłabym ten film jako prosty i mądry. Opowiada przede wszystkim o dojrzewaniu i związanym z nim trudnościach i dylematach nastolatki uczącej się w szkole katolickiej. Tytułowa dziewczyna, sama określiła się jako Lady Bird i to tylko jeden z wielu oznak jej buntu, bo Lady Bird buntuje się przeciwko niemalże każdemu elementowi jej życia. Ważnym aspektem pokazanym na ekranie jest jej relacja z matką, a także, w odwrotną stronę, to jak matka wchodzi w relację i wychowuje córkę dorastającą córkę. Nie jest łatwo zrozumieć niekiedy kompletnie nieracjonalne postępowanie córki, która dużo oczekuje od życia, przeżywa pierwsze zakochania, studniówkę i stoi przed wyborem drogi życiowej. Co więcej marzy o tym, żeby rozpocząć studia w Nowym Jorku. Dodajmy do tego wybuchowe charaktery obu kobiet, które nie przebierają w słowach i nic dziwnego, że każda konfrontacja poglądów kończy się awanturą. Jednocześnie w sprytny sposób widzimy też podobieństwo Lady Bird i jej matki oraz wzajemną troskę i miłość.
12.Wszyscy moi mężczyźni (2017)
Komedia romantyczna
Na koniec coś bardzo lekkiego i chyba najmniej ambitnego. Ot komedyjka do obejrzenia w niedzielne popołudnie. Po tytule spodziewałam się, że Alice grana przez Reese Witherspoon będzie wchodzić w relację ze swoimi byłymi mężczyznami. Plusem jest więc może element zaskoczenia – nie chodzi o byłych mężczyzn, a o trzech młodych aspirujących filmowców, których przyjmuje pod swój dach. Niby robi się ciekawie kiedy z jednym zaczyna romansować i pojawia się jej mąż z którym pozostaje w separacji, ale jednak większych emocji, nawet tych romantycznych, brak. Jeśli macie ochotę na lekki relaks, chcecie popatrzeć na ładny dom, ogród i ujęcia, albo uwielbiacie Reese Witherspoon to go odpalcie, a jeśli nie to wybierzcie inny film :).
To od którego filmu zaczniecie tego wieczoru :)?