Sernik idealnie kremowy bez dodatku cukru

Najpierw cieszysz się z pierwszego udanego sernika, który jest idealnie wyrośnięty i puszysty. Szybko jednak okazuje się, że pieczenie serników to prawdziwa sztuka. Nie da się poprzestać na jednej wersji, kiedy tyle innych nieodkrytych kusi.

Sernik z chmurką, sernik królewski, nowojorski, gotowany – to tylko kilka moich jeszcze niespełnionych sernikowych marzeń.

Niedawno udało mi się spełnić jedno, na którym zależało mi jednak najbardziej. Upiekłam sernik idealnie kremowy i to bez dodatku cukru. Nie można go nazwać znacznie odchudzonym, bo nie zrezygnowałam ze śmietanki czy masła, ale tylko z takim składem można osiągnąć pożądaną delikatność konsystencji.

Do jego wykonania zainspirowały mnie przepisy na hiszpański specjał – sernik baskijski. To słynne ciasto stworzone przez szefa restauracji La Vina w hiszpańskim San Sebastian. Sernik wcale nie wygląda wykwintnie, jednak smak i prostota przepisu na pewno przekonają Was do spróbowania i powtarzania!

Sprawdź przepis na na idealnie kremowy sernik poniżej.

Idealny sernik na niedzielne ucztowanie!
Wydruk przepisu
Sernik idealnie kremowy bez dodatku cukru
Porcje
porcji
Składniki
Kruchy spód
Masa serowa
Porcje
porcji
Składniki
Kruchy spód
Masa serowa
Sposób przygotowania
  1. Zagnieć w misce wszystkie składniki na kruchy spód do dokładnego połączenia.
  2. Wyłóż ciastem 28 cm blaszkę wysmarowaną masłem i wyłożoną papierem do pieczenia. Wyklej zarówno spód jak i ewentualnie fragment boków na jaki starczy Ci ciasta.
  3. Nagrzej piekarnik do 180 stopni i piecz spód w tej temperaturze przez 15 minut. Wyłóż na wierzch ciasta obciążenie - tzn. na papierze do pieczenia wysyp np. groch, fasolę albo ryż.
  4. Ser, jogurt i erytrytol zmiksuj za pomocą miksera bądź robota kuchennego. Stopniowo dodawaj jajka, ciągle miksują, a na koniec dodaj śmietanę, szczyptę soli i aromat. Miksuj całość kilka minut, ale pamiętaj, że masa i tak ma być płynna i podczas ubijania nie zgęstnieje.
  5. Wylej masę na przestudzony spód. Nagrzej piekarnik do 220 stopni i piecz przez około 35 minut, aż sernik się zetnie, jednak środek powinien sprawiać wrażenie płynnego/trzęsącego się jak galareta nawet po upieczeniu.
  6. Pozostaw sernik w piekarniku do wystudzenia na ponad 1h, po 10 minutach od zakończenia pieczenia uchyl drzwiczki piekarnika.
  7. Sernik wymaga schłodzenia w lodówce przez minimum 8h. Najlepiej smakuje następnego dnia.
Pozostałe informacje

Sprawdź też przepis na mój ulubiony wegański sernik z brzoskwiniami i banalnie prosty i smaczny kaszowiec z kaszy mannej.