„Wszystko da się ogarnąć” – lekcje, które chcę zapamiętać z książki Marie Forleo

Od mniej więcej roku śledzę poczynania Marie Forleo – kobiety, która aktualnie generuje ogromne przychody w swoim biznesie online, gdzie wspiera przedsiębiorców i każdego kto pragnie wykorzystywać swój potencjał w pełni. Sama Oprah Winfrey nazwała ją urodzoną i naturalną liderką dla milionów młodych kobiet. Ja również od pierwszej styczności z jej przekazem poczułam iskrę. Każdy przeczytany post czy obejrzany filmik z jej udziałem powodował, że wstępowała we mnie nowa energia.

Uwielbiam i całkowicie utożsamiam się z terminem, który wymyśliła, aby określić swoją działalność – „multipassionate entrepreneur”, czyli w polskim tłumaczeniu „przedsiębiorca wielozawodowy”, a w moim tłumaczeniu przedsiębiorca, który realizuje różnorakie pomysły biznesowe, ma wiele pasji i co za tym idzie wiele niezależnych źródeł dochodu. Nie stara się wpasować w żaden schemat, który zakłada podążanie jedną ścieżką kariery. Poza tym kojarzyłam Marie z hasłem „start before you are ready”, które niejednokrotnie pomogło mi zacząć działać tylko w przeciągu ostatnich miesięcy.

W zeszłym roku Marie wydała książkę, w której zawarła wszystko czego się nauczyła i doświadczyła przez lata dążenia do sukcesu we własnym biznesie mentorskim. „Everything is Figureoutable” ostatnio doczekało się polskiego wydania. Kupiłam je kilka tygodni temu, a dzisiaj zamiast pisać recenzję chcę podzielić się lekcjami, które chciałabym zapamiętać z tej inspirującej książki.

Motyw przewodni to hasło zawarte w samym tytule, który w tłumaczeniu polskim oznacza „Wszystko da się ogarnąć”. Po przeczytaniu tej książki naprawdę łatwo uwierzyć, że powtarzanie tego zdania na co dzień może mieć moc sprawczą i przekuć się na istotne zmiany na naszym życiu.  Książkę zdecydowanie polecam każdemu kto ciągle odkłada swoje plany i marzenia na później. To świetny drogowskaz na drodze życiowych zmian.

A oto lekcje jakie mi udało się wyciągnąć:

1.Wszystkie problemy lub marzenia da się ogarnąć.

Wszystko da się ogarnąć to tytułowe przesłanie, któremu dedykowana jest cała książka. Jeżeli uwierzysz w tę mantrę będziesz w stanie osiągnąć, co tylko pragniesz, bo zmiana przekonań jest w stanie zmienić wszystko. Jeśli zaczniesz praktykować nieustępliwy optymizm i działać, to na pewno dopniesz swego. W książce znajduje się wiele przykładów, które pokazują, że zmiana nastawienia może pomóc wyjść z najgorszych sytuacji, jakich wielu z Nas nawet sobie nie wyobraża. To hasło pomaga przejść czasami dłuuuugą ścieżkę pełną przeciwności, aby wreszcie wyjść na prostą, odnieść sukces, spełnić marzenia.

2. Wszystko, co robisz to twój wybór.

Ta lekcja odnosi się do zarządzania czasem, którego przecież ciągle Nam brakuje. Chociaż rzeczywiście każdy z Nas z łatwością wymieni kilkadziesiąt zobowiązań rodzinnych, zawodowych czy innych pilnych spraw, które musi zmieścić w ciągu doby to jednak ciągłe gderanie na brak czasu i traktowanie tego jako słusznej wymówki nigdzie nas nie zaprowadzi. Osobiście też nie lubię do niej sięgać, bo mam świadomość tego co się za tym kryje. Nie zrobiłam czegoś ponieważ stwierdziłam, że mam ochotę odpocząć, obejrzeć serial, pójść na rower, a wcale nie dlatego, że nie miałam czasu. Wszystkie czynności nawet te dużo mniejsze niż wieczorny nawyk oglądania Netflixa to wybór, którego dokonujemy. Aby uświadomić sobie te wybory warto skrupulatnie przyjrzeć się czynnościom, które wykonujemy codziennie. Nie trzeba nawet wspominać, że w dzisiejszych czasach chodzi przede wszystkim o media społecznościowe, odświeżanie maila 10 razy dziennie, maratony seriali, czy internet ogółem.

3. Życie w 10% składa się z tego, co nam się przytrafia, a w 90% z tego, jak na to zareagujemy.

Koncentruj się wyłącznie na tym, co możesz kontrolować, a tym czymś jest zdecydowanie myślenie i reagowanie na wszystko co Ci się przytrafia. To twoje reakcje i po prostu twoje działania mają wpływ na Twoje życie. Kiedy los doświadcza Cię srodze to możesz przykładowo użalać się nad sobą i zrezygnować z walki albo odnaleźć motywację do pracy i wdrażania powolnych zmian. Możesz się wściekać i tracić czas albo jak najszybciej pogodzić się z problemem i zacząć szukać rozwiązania.

4. Najczarniejsze scenariusze, które piszemy w swojej głowie z reguły zakładają serie zdarzeń wysoce nieprawdopodobnych.

Strach to całkowicie normalna rzecz. Kiedy powstrzymuje Cię przed sięgnięciem po swoje marzenia zapytaj siebie jaki najczarniejszy scenariusz może Cię spotkać kiedy zdecydujesz się podjąć działanie, a jednak rezultat okaże się marny. Kiedy ja zadałam sobie takie pytanie, mając pełno obaw odnośnie zakładania własnej działalności, to okazało się, że raczej nie czeka mnie bankructwo, ani inne dotkliwe konsekwencje. Tak naprawdę moim „najczarniejszym” scenariuszem był powrót do etatowej pracy. Czy jednak to naprawdę była taka straszna rzecz skoro w momencie zastanawiania się czy w ogóle zakładać własny biznes i tak na tym etacie pracowałam? Na drugiej szali warto postawić za to wszystkie możliwe do osiągnięcia korzyści, które będą naszym udziałem gdy zbierzemy się na odwagę by działać.

5. Żeby się rozwijać musisz (przynajmniej tymczasowo) odpuścić wygodę i stabilność.

Masz duże marzenie? To oczywiste, że aby je spełnić będziesz potrzebować nowych umiejętności i wiedzy i bardzo prawdopodobne, że będziesz robić rzeczy, których nie robiłeś nigdy wcześniej. Własnie tak działa rozwój. Nie da się rozwijać i jednocześnie zachować tę samą stabilność.

6. Jasność płynie z zaangażowania, a nie z rozmyślań

Jeśli masz wątpliwości czy to co sobie wymyśliłeś jest warte wysiłku to niestety bez podjęcia pracy nie dowiesz się czy rezultat Cię zadowoli. Zamiast rozmyślać lepiej już teraz weź się do roboty, podejmij pierwsze kroki w ciągu najbliższych minut. Tylko w ten sposób sprawdzisz czy na pewno tego chcesz, a każde kolejne działanie da Ci wartościową odpowiedź zwrotną i podpowie kolejne kroki. Jeśli marzysz o czymś to musisz się zaangażować. Najlepiej teraz!

7. W życiu albo odnosisz sukces, albo odbierasz lekcję

Potrzebujemy porażek, ponieważ potrzebujemy dowiadywać się nowych rzeczy o sobie samym i o naszym otoczeniu. Porażka to tylko próba zdobycia jakiejś wiedzy. Z takim nastawieniem powinniśmy podchodzić do niepowodzeń, bo każde takie niepowodzenie pozwala iść do przodu i w konsekwencji prowadzi do czegoś pożytecznego.

8. Niektórzy z Nas potrzebują działać wielokierunkowo

Jedna, wymarzona ścieżka kariery, na dodatek konsekwentnie wydeptywana, to powód do dumy. Z drugiej strony nie ma jednak nic dziwnego w tym, że niektórzy chcą działać inaczej. W swoim życiu zawodowym do spełnienia potrzebują łączyć nawet niezwiązane dyscypliny. Dopiero po latach starań będą w stanie wypracować swoją karierę łącząc w sensowną całość WSZYSTKIE doświadczenia, wiedzę i pomysły. Dla mnie brzmi to jak recepta na idealną karierę na własnych zasadach.

9. Skup się na postępie, a nie na dążeniu do perfekcji

Odkładanie działania tylko dlatego, że chcemy, żeby coś było idealne to bardzo zgubna strategia, która najpewniej nie doprowadzi Cię nigdzie. Lepiej małymi krokami posuwać się nieperfekcyjnie do przodu. Skupiając się na tym, żeby było perfekcyjnie utkniesz w martwym punkcie. Ewentualne wpadki są niestety nieuniknione na każdej drodze rozwoju, dlatego musisz pogodzić się z tym, że czasami jeden krok w przód będzie okupiony cofnięciem się o kilka kroków w tył.

10. Bądź cierpliwa i… sięgaj po dodatkowe źródła dochodu

Marie przez wiele lat, kiedy rozwijała swoją firmę, harowała łapiąc się dodatkowych prac, a to wszystko dlatego, że w przyszłości chciała prowadzić już tylko własną działalność i to na własnych wymarzonych warunkach. W większości przypadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo przyjdzie Nam pracować bardzo ciężko i chwytać się różnych źródeł zarobku zanim będziemy mogli zarabiać tylko tak jak naprawdę chcemy. W dążeniu do dużego celu potrzeba duużo cierpliwości i przeważnie dużo pieniędzy, które musisz zdobywać na różne sposoby.

11. Ludzie mogą mówić, co im się żywnie podoba, ale Ty nie musisz tego brać do siebie ani pozwalać, by zepsuło Ci to nastrój.

Podobno tylko ten, co nic nie robi nie naraża się na krytykę, bo w gruncie rzeczy każda działalność stwarza pole do krytyki. Zgadza się, jesteśmy nieustannie oceniani, jednak bolesne słowa krytyki padają raczej z ust osób, które niewiele osiągnęły, nie ryzykują i na zawsze pozostają w bezpiecznej strefie komfortu, a na dodatek brakuje im inteligencji emocjonalnej. Z kolei osoby, które rzeczywiście podziwiamy przeważnie są zajęte realizacją własnych zamierzeń, wiedząc, że czas jest bezcenny i nie warto marnować go na ocenianie innych ludzi po pozorach. Zwracaj uwagę na źródło krytyki zanim weźmiesz ją do siebie albo wycofasz się ze swoich działań z obawy przed nią. Większość osób z czasem żałuje, właśnie tego że nie miały odwagi żyć w zgodzie ze sobą samym zamiast marnować życie na spełnianie oczekiwań innych w obawie przed krytyką.

12. Świat potrzebuje tego unikatowego talentu, który tylko ty możesz mu zaoferować.

Nie ma znaczenia ile wersji twojego pomysłu już istnieje na świecie – blogów, kawiarni, książek, kursów. Jednak to twoje unikatowe cechy mają moc uczynienia tej rzeczy lub miejsca czymś niepowtarzalnym. Tylko na pozór wszystko już było. Znasz dziesiątki instagramowych dietetyczek, fryzjerów w twoim mieście itd. Z tego powodu nie możesz jednak odebrać sobie szansy na wykorzystanie własnego potencjału. Przyszedłeś na świat właśnie po to, żeby dzielić się swoimi talentami i pomysłami, które dzięki Tobie i Twojej osobowości mają szansę, żeby się wyróżniać nawet w najbardziej obsadzonej branży.

______________________________

Mam nadzieję, że te lekcje z książki Marie Forleo „Wszystko da się ogarnąć” okazały się inspirujące również dla Ciebie. Jeśli tak to zachęcam Cię do zakupu książki. Na pewno Cię zachwyci tak jak mnie.