15 najlepszych polskich podcastów biznesowych
Podcasty odkryłam w 2016 r. Moją główną motywacją do słuchania było marzenie o własnej działalności, sensownym pokierowaniu swoją ścieżką zawodową i nauczeniu się zarządzania finansami. Właśnie dlatego zaciekawiły mnie podcasty biznesowe. Kończyłam studia i wiedziałam, że nie chcę robić kariery prawniczej. Od dawna chciałam za to mieć bloga i rozwijać się w dziedzinach, które interesują mnie bardziej. Szukając takich inspiracji do działania naturalnie trafiłam na podcast Michała Szafrańskiego. Wciągnęła się w nowe i ciekawe zagadnienia dotyczące oszczędzania, sposobów na zarabianie czy w historie osób, którym udało się biznesowo coś osiągnąć. Później poznałam też podcast Mała Wielka Firma, Po Nitce Ariadny i zakochałam się w podcastach na dobre.
Od tego czasu popularność podcastów ciągle wzrasta i wydaje mi się, że w tym momencie to jeszcze nie jest nawet punkt kulminacyjny. Ja cenię sobie podcasty za darmową wiedzę na eksperckim poziomie, którą można przyswajać przy okazji innych czynności.
Śmiało mogę powiedzieć, że dzięki motywacji i wiedzy płynącej z podcastów oraz książek przeczytanych pod ich wpływem zaczęłam swoje własne biznesowe przedsięwzięcia. Teraz również niejednokrotnie odnajduję w nich motywację i inspiracje do działania.
W tym wpisie chcę polecić Ci 15 polskich podcastów, których słucham. Mam nadzieję, że uda mi się wciągnąć Cię w podcastowy świat wiedzy i inspiracji.
15 najlepszych polskich podcastów biznesowych
1. Mała Wielka Firma
Jak już wspomniałam to jeden z tych podcastów, który pozwolił mi się zakochać w tej formie przekazu i treściach biznesowych. Od ponad 10 lat Marek Jankowski szerzy w nim wiedzę na temat prowadzenia własnej firmy z uwzględnieniem wszelkich możliwych obszarów. Szeroka tematyka mieści w sobie m.in marketing, zarządzanie czasem, obsługę klienta, psychologię biznesu, produktywność, social media, finanse. Najważniejszy jest jednak sposób przekazywania wiedzy w Małej wielkiej Firmie. Odcinek to najczęściej rozmowa z inspirującym przedsiębiorcom od którego można nauczyć się czegoś konkretnego. Słowo konkret ma tu ogromne znaczenie, ponieważ rozmowa kierowana jest przez Marka tak umiejętnie, że od razu masz na dłoni gotowe rozwiązania do sprawdzenia u siebie.
Link do podcastu (nowy odcinek co poniedziałek)
Przykładowe odcinki: Jak promować biznes lokalny?; Sposoby na kreatywną i skuteczną reklamę bez dużego budżetu; Dochód pasywny z e-booków – jak to zrobić raz, a dobrze?
2. Biznes 2.0 i Expert w Bentley’u
To moje dość nowe odkrycie, ale miłość rozkwitła wyjątkowo szybko. Bardzo odpowiada mi formuła odcinków – 6 cech … , 10 konkretnych sposobów na… 5 zasad…. Przyciągający jest również charyzmatyczny prowadzący – Maciej Wieczorek, który świetnie przeprowadza wywiady w ramach podcastu Ekspert w Bentley’u i prezentuje biznesową wiedzę w solowej formule w ramach Biznes 2.0. Na Youtubie można zobaczyć, że nazwa to żadna ściema, bo wszystkie wywiady rzeczywiście nagrywane są podczas jazdy Bentley’em. Największą wartością są wyjątkowi eksperci. Są to ludzie rzeczywiście najlepsi w swoich dziedzinach, a nawet milionerzy. Biznes 2.0 skupia się z kolei na konkretnych poradach dla przedsiębiorców.
Link do podcastu Ekspert w Bentley’u, link do podcastu Biznes 2.0 (nowy odcinek co czwartek – zamiennie raz Biznes 2.0, a potem Ekspert w Bentley’u)
Przykładowe odcinki: Jacy naprawdę są milionerzy i czy będziesz jednym z nich?; 11 technik zarządzania czasem; 32 techniki walki z kryzysem
3. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy
To również podcast do którego mam spory sentyment, ponieważ na początku chemii podcastowej przesłuchałam wszystkie odcinki. Michał Szafrański wbrew nazwie wcale nie skupia się tylko na tematyce finansów osobistych. Przekonując, że bezpieczeństwo finansowe jest wypadkową wielu rzeczy, w podcaście przedstawia dużo treści dotyczących rozwoju osobistego, rozwijania pasji i kariery zawodowej. W nowszych odcinkach rozbiera też na czynniki pierwsze mechanizmy, które zadziałały w jego biznesie. Warto przejrzeć listę odcinków, bo jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to podcast uniwersalny, który mogę polecić nie tylko przedsiębiorcom. Muszę dodać, że Michała słucha się genialnie. Opisuje wszystko bardzo przystępnie i ciekawie, a w tym wszystkim przebija się jego mądrość życiowa. Za każdym razem kiedy słyszę go w słuchawkach czuję się jakbym uczestniczyła w najlepszym wykładzie na studiach.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Jak będąc małą firmą robić wielkie rzeczy w biznesie?; Inwestowanie w mieszkania na wynajem; Jak odnaleźć swoją pasję i wykonywać pracę, którą naprawdę się kocha
4. Ewelina Mierzwińska Zacznij od dzisiaj!
Podcast Eweliny Mierzwińskiej skierowany jest do przedsiębiorczych kobiet, które chcą rozwijać swój biznes w zgodzie ze sobą i bez uszczerbku dla czasu dla rodziny. Znajdziecie tu zarówno tematy dotyczące strategicznych działań w biznesie, marketingu, motywacji, ale także sporo odcinków obalających jakieś przekonania i wspierających przedsiębiorcze mamy. Od Eweliny można nauczyć się także organizacji czasu i życia. Jest bardzo inspirującą osobą – coachem, business woman, a także mamą. Czasami zaprasza też do rozmowy gości.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: 7 rzeczy do zrobienia gdy masz małą społeczność, dzięki którym rozkwitnie Twój biznes!; 3 zdania, które zrewolucjonizowały mój biznes. I mogą to zrobić z Twoim!; Kiedy jesteś wystarczająco dobra, aby móc uczyć innych?
5. Kamila Rowińska Podcast
Kamila Rowińska prowadzi bardzo motywujący i energetyzujący podcast. Większość odcinków powstaje w ramach serii „Power Poniedziałek” i ta nazwa zdecydowanie odzwierciedla treści jakie można tutaj usłyszeć. Poza ogromną dawką energii i kopniaków do działania Kamila dzieli się m.in. kulisami swojego biznesu, tajnikami sprzedaży, a czasami zaprasza do wywiadu gości. Co istotne zarówno w ramach swojej działalności jako szkoleniowiec, business coach i założycielka Fundacji Kobieta Niezależna, a także właśnie w podcaście często mówi o sprawczości i asertywności kobiet.
Link do podcastu (nowy odcinek – w poniedziałki)
Przykładowe odcinki: Jak sprzedać każdy produkt?; 10 najważniejszych umiejętności w koncentracji na celu; Trudne pytania i asertywne odpowiedzi POWER PONIEDZIAŁEK
6. To się opłaca
Praca w domu, blogowanie, sklep internetowy, rozwój biznesu online – to główne tematy podcastu Agnieszki Skupieńskiej. Ogromną wartością jest tutaj to, że Agnieszka dzieli się tym, co zadziałało w jej biznesie, a ma doświadczenie zarówno w pracy copywriterki, blogerki jak i właścicieli własnego e-commercu. Są to naprawdę praktyczne tematy oraz inspiracje, które pozwolą zbudować własny biznes online od zera. Z drugiej strony „To się opłaca” potrafi sprowadzić na ziemię i pokazać jakie są realia. Cenię te treści również ze względu na autentyczność i właśnie pokazywanie jak działać sprytniej i jakich błędów unikać.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Pierwszy biznes online – usługi czy sklep internetowy?; Czy mały bloger może zarobić dużo na afiliacji?; 8 rzeczy, które warto mierzyć w sklepie internetowym
7. Biznes od początku
Myślą przewodnią tego podcastu jest pokazywanie początków różnych przedsiębiorców i ich drogi do sukcesu poprzez rozwój. To bardzo ciekawy pomysł na podcast dla przedsiębiorczych, który pozwala nauczyć się wiele i wyciągnąć lekcje prosto od praktyków biznesu z różnych dziedzin. W dużej mierze tematyka dotyczy również zarabiania z domu, ale znajdziecie tu także sporo ogólno-biznesowych wartościowych odcinków. Mam nadzieję, że twórca Paweł Leżoch wkrótce wróci do regularniejszego publikowania swojego podcastu.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Tworzenie kursów online i ebooków – Od czego zacząć; Jak zrobić Landing Page – Landingi.com; Jak wypromować firmę na Facebooku i Instagramie
8. Pani swojego czasu od kuchni
Podcast dla każdego, kto marzy o biznesie online. Dowiecie się z niego niemal wszystkiego na temat powstania, pierwszych kroków i poszczególnych etapów rozwoju imperium Pani Swojego Czasu, które osiąga już na pewno przychody liczone w milionach. Wszystkie tematy omówione są przez Olę Budzyńską prosto, konkretnie i dość szczegółowo. To kolejny podcast, który zasługuje na wyróżnienie jeśli chodzi o autentyczność i przedstawianie realiów biznesu bez ściemy. Nie da się ukryć, że działania PSC są inspiracją dla ogromnej grupy twórców online. Ola bezpłatnie zdradza tu swoje know-how na temat prowadzenia biznesu online i budowania marki osobistej, więc warto korzystać. Wiele odcinków trwa dłużej niż 1h, ale na pewno nie jest to stracony czas.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Rekrutacja w biznesie online; Narzędzia i programy w biznesie online; Mity i błędy w biznesie online
9. Od kelnera do milionera
Ciekawy tytuł podcastu to nawiązanie do prawdziwej historii autora, chociaż bycie milionerem mamy tu rozumieć jako odnalezienie swojego miejsca i ciągły rozwój. Podcast jest ogromnym motywatorem do działania, sięgania po własne marzenia, wolność finansową i zmienianie życia. W dużej mierze Tomek dzieli się wiedzą na temat selfpublishingu, publikacji książek, e-booków i działania na Amazonie. Warto tu zaglądać także dla ogólnych odcinków o ulepszaniu życia i biznesu.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się co wtorek)
Przykładowe odcinki: Jak robić rzeczy trudne w praktyce, czyli pozytywna inspiracja + 10 prostych ćwiczeń; 3 rzeczy, które niszczą twój biznes; Od zera do własnej firmy i dużych zarobków – jak to zrobić?
10. Tuż przy uchu podcast
Świetny podcast dla przedsiębiorców, który porusza też dużo tematów rozwojowych. Autorka Katarzyna Bielenewicz to w końcu certyfikowany trener i konsultant mocnych stron i talentów Gallupa. W podcaście można posłuchać właśnie co nieco o pasji i mocnych stronach, ale z gośćmi poruszanych jest też wiele zagadnień biznesu online. Mi przypadły do gustu odcinki o inteligencji emocjonalnej. Muszę również przyznać tutaj, że głos Kasi jest bardzo przyjemny w podcastowym odbiorze. Warto rozszerzyć swój rozwój w przedsiębiorczości także o wątki na temat odkrywania potencjału osobistego, więc naprawdę warto słuchać tego podcastu.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Stan Flow – Stan Szczytowej Efektywności; Inteligencja emocjonalna nie tylko w biznesie; Jak budować długofalowe relacje z klientem?
11. Biznes Ninja
Naprawdę świetny i ciekawy podcast, który poznałam dopiero ostatnio. Wiele odcinków to standardowo wywiady z inspirującymi ekspertami. Znajdziemy tu także bardzo szeroki wachlarz tematów biznesowych, jednak z większym naciskiem na budowanie strategii i procesów w biznesie, bo właśnie takie doświadczenie zawodowe ma twórczyni Lidia Krawczyk. Sama będę zgłębiać archiwalne odcinki, bo widzę tam wiele interesujących odcinków.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się co drugi czwartek)
Przykładowe odcinki: Jak tworzyć skuteczne teksty?; Jak mądrze dywersyfikować biznes w branży edukacyjnej; Kluczowe procesy w biznesie online
12. Znana marka online
Joanna Ceplin zawodowo zajmuje się tematyką rozwijania marek online, tworzenia spójnego wizerunku i zdobywania zaufania klientów. Jej podcast to rozmowy z twórcami różnych marek, a każda z nich koncentruje się na innym ciekawym wątku. Słuchając tych rozmów można poznać wiele sekretów innych twórców i nauczyć się sporo na temat biznesu, mediów społecznościowych, marketingu i sprzedaży. To treści idealne dla osób budujących wizerunek swojej firmy w sieci.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Odwaga i ryzyko przy tworzeniu własnego produktu – rozmowa z Martą Lech-Maciejewską; 3 typy komunikatów zwiększających sprzedaż; Marka Osobista na Instagramie – rozmowa z Joanną Banaszewską
13. Marketing Master Class
Jak wskazuje nazwa to podcast skupiający się na marketingu i działaniach promocyjnych w biznesie prowadzony przez Magdalenę Pawłowską. Tematyka zahacza jednak o wiele innych zagadnień związanych z rozwijaniem biznesu. Wszystkim odcinkom przyświeca też wspólny cel – mają pokazać jak odnieść sukces w biznesie bez ogromnych budżetów na kampanie. Każdy odcinek zawiera notatkę z wypunktowanymi najważniejszymi informacjami, więc łatwiej później wykorzystać wiedzę marketingową z podcastu i wrócić do tego, co okazało się dla nas przydatne.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Mierz, analizuj, zarabiaj! O statystykach kluczowych dla rozwoju twojego biznesu – gość Janina Bąk; Cel, działanie i determinacja jako gwarancja sukcesu – gość Karol Olender; Jak wykorzystać Direct Response Marketing w biznesie
14. Marcin Osman Podcast
Krótkie i bardzo konkretne odcinki na temat biznesu, marketingu i rozwoju. Cenię sobie również wyrazistość i charyzmę Marcina, która jest wyczuwalna także w jego treściach audio. Mimo tego, że tworzy je wręcz nałogowo z niezwykłą regularnością to nie można odmówić im jakości, a tematy są zawsze przyciągające. Marcin zaraża też swoim podejściem nastawionym na działanie i jest mistrzem w dawaniu kopniaków motywacyjnych swoimi opowieściami.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się bardzo często)
Przykładowe odcinki: Jak tworzyć i delegować procesy w biznesie?; 4 kroki do zarabiania w biznesie online; Jak zostać influencerem w social media?
15. Przygody Przedsiębiorców
Zgodnie z nazwą w tej audycji usłyszycie wywiady z różnymi przedsiębiorcami, a co za tym idzie solidną dawkę wiedzy i inspiracji oraz ciekawe historie. Twórcy nagrywają w duecie i wychodzi im to doskonale. To podcast, który częściej niż inne zagląda też za kulisy innych biznesów niż biznesy online. Ja dopiero od niedawna wsłuchuję się w odcinki archiwalne, ale polecam z czystym sumieniem.
Link do podcastu (nowe odcinki pojawiają się nieregularnie)
Przykładowe odcinki: Jakie pytania warto sobie zadawać, aby poszerzyć swoje horyzonty?; Co robić, aby sprzedaż rosła cały czas? | MiroBurn vs Bartek Popiel; Czemu firmy inwestują tak mało w marketing? | Franciszek Georgiew – Social Tigers
___________________________
Wiem, że powstaje coraz więcej podcastów, a te o tematyce biznesowej również przodują, więc jeśli chcesz polecić mi jakiś podcast to zrób to w komentarzu.
Natomiast jeśli ten wpis Ci się spodobał albo może przydać się twoim znajomym lub obserwatorom to będę wdzięczna za podzielenie się nim :).